A+ A A-

Szczepan Pieniążek - profesor jakich mało

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 1 lipca 2008 r.  w wieku 95 lat w Konstancinie - Jeziorna  zmarł Szczepan Aleksander Pieniążek, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 

 członek i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, założyciel Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach (1951) do 1983 jego dyrektor, twórca nowoczesnego polskiego sadownictwa. Wspaniały wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń polskich naukowców i sadowników.

Profesor Pieniążek utrzymywał kontakty z zagranicą, zwłaszcza z placówkami naukowymi w Stanach Zjednoczonych. Piastował m.in. funkcję prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Ogrodniczego, organizował wyjazdy młodych naukowców oraz wymianę stażystów do USA. Dzięki jego pozycji i kontaktom w ciągu 50 lat istnienia Instytutu z możliwości wyjazdu do Stanów skorzystało ponad 1300 polskich naukowców, a 60 naukowców przyjechało z USA do Polski.
Jest popularyzatorem tematyki sadowniczej m.in. jako autor wielu książek, z których najpopularniejszymi są: "Dookoła sadowiczego świata" i "Gdy zakwitną jabłonie". Do dnia dzisiejszego Skierniewice kojarzą się wielu osobom z nazwiskiem tego wybitnego pomologa oraz nazwą instytutu, którego był długoletnim dyrektorem.
W dowód uznania i wdzięczności za liczne zasługi, uchwałą nr 116 Miejskiej Rady Narodowej w dn. 14 lutego 1984r. nadano profesorowi tytuł honorowego obywatela miasta Skierniewice.

 

 

 

 

 

Dzień po pogrzebie 9 września w Skierniewicach odbyła się uroczystość pożegnania Profesora Szczepana Aleksandra Pieniążka niezwykłego człowieka, oddanego nauce oraz Skierniewicom.

Register

User Registration
or Anuluj