Instytucje kultury

A+ A A-

Drewnio i papier w RATP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5 grudnia 2013r. w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości odbył się wernisaż wystawy: „Drewno i papier. Poszerzenie kolekcji etnograficznej Muzeum w Łowiczu”.

Jest to druga wystawa realizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pierwsza była prezentowana w Muzeum Łowiczu w dniach 05.11.2013 – 01.12.2013).

Na wystawie w RATP można obejrzeć zakupione do muzealnej kolekcji prace współczesnych twórców: 12 wycinankarek i 7 rzeźbiarzy pochodzących z powiatów łowickiego i skierniewickiego oraz mających tutaj swoje korzenie. Prezentowane wycinanki to zarówno formy tradycyjne: kodry kwiatowe i rodzajowe, gwiozdy i tasiemki, którymi zdobiono izby oraz wycinanki ażurowe, które nie stanowiły wyposażenia chłopskich wnętrz, lecz od początku funkcjonowały jako formy pamiątkarskie i kolekcjonerskie. Na wystawie można podziwiać kunszt i precyzję wykonania, kolorystykę i kompozycje charakterystyczne dla poszczególnych wycinankarek. Wśród prezentowanych rzeźb znalazły się figury kontynuujące dawną tematykę sakralną – postacie świętych, Matki Boskiej i Chrystusa, ale także wynikające z nurtu współczesnej sztuki ludowej sceny rodzajowe ukazujące obrzędowość rodzinną i doroczną.

Swoją obecnością wernisaż uświetnili rzeźbiarze: Ela Świderek i Adam Głuszek oraz wycinankarki: Maria Stachnal i Teresa Kapuścińska.

10 i 12 grudnia w RATP odbędą się warsztaty wycinankarskie i rzeźbiarskie, w których wezmą udział dzieci i młodzież ze skierniewickich szkół. Każdy uczestnik otrzyma grę „Łowickie memory” powstałą w ramach projektu, promującą sztukę ludową regionu.

    

Artykuły powiązane

 • Adam Głuszek

  18 lipca 2017 r. zmarł jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych twórców ludowych, którymi może pochwalić się miasto Skierniewice i powiat ziemski - Adam Głuszek.

 • PEJZAŻ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

  13 XI 2012 - promocja publikacji Piotra Wypycha i Andrzeja Białkowskiego

 • Garncarstwo Rodziny Konopczyńskich

  Bolimów jest osadą o starych tradycjach garncarskich. Produkcja naczyń glinianych stanowiła przez dziesiątki lat jedno z głównych zajęć miejscowej ludności.

 • Bożena Smolińska

  rodowita mieszkanka Skierniewic, wieloletnia nauczycielka w jednym z miejskich przedszkoli.

 • Ela Świderek

  W Skierniewicach, na spokojnej ulicy Sosnowej, w sąsiedztwie zwierzynieckiego lasu mieszka Ela Świderek - rzeźbiarka, której prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, reprezentantka nurtu współczesnej twórczości ludowej.

Register

User Registration
or Anuluj