A+ A A-

Z kolekcji Zbigniewa Sawickiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

od 11 czerwca - wystawa „Historia Polski w pieniądzu papierowym 1919-1993” z kolekcji Zbigniewa Sawickiego

 

Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości przy MOK w Skierniewicach zaprasza 11 czerwca 2015r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy: „Historia Polski w pieniądzu papierowym 1919-1993” z kolekcji Zbigniewa Sawickiego.

Świat pieniądza może być ciekawy nie tylko dla kolekcjonerów. Pieniądz to powszechny ekwiwalent, który wyraża wartość towaru. Pieniądz papierowy został wprowadzony w początkach XVIII wieku i częściowo zastąpił pieniądz kruszcowy (ze względu na duży ciężar kruszcu) stanowiąc tylko kwit depozytowy wymienialny w banku na metal szlachetny. Z czasem emitenci pieniądza odeszli od powiązania go z kruszcem. Czy w związku z tym pieniądz papierowy jest dziś tylko „zadrukowanym papierkiem”?

Ze względów praktycznych banknoty zdominowały obrót pieniądza. Pierwsze polskie pieniądze papierowe tzw. bilety pojawiły się w 1794r. Z biegiem czasu  zdominowały one monety i przybierały coraz ciekawsze artystyczne formy.

Na wystawie prezentowane są  polskie banknoty obiegowe na tle dokumentów i fotografii obrazujących przemiany historyczne, które miały wpływ na  emisje nowych pieniędzy papierowych z podziałem na okresy historyczne. 

Zobaczymy więc „jenerały”, „papierowe grosze”, „bilety zdawkowe”, „młynarki”, „rumki”, „polskie dolary”, przyjrzymy się „góralowi”, „krakowiakowi”, „brudasowi” czy „patykom”. Wejdziemy w fascynujący świat pieniądza.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 21:38

Register

User Registration
or Anuluj