A+ A A-

Księżacki świat Zbigniewa Stania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

od 8 stycznia - wystawa zbiorów Zbigniewa Stania

Wystawa "Tajemnice księżackiej skrzyni", którą będzie można oglądać od 8 stycznia 2015 r. w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach, odkryje dla zwiedzających zapomniany świat wsi księżackiej z minionych wieków. Kolorowe stroje, święte obrazy, malowane skrzynie, kuferki były częścią każdego gospodarstwa domowego. Przypominają one historię naszego regionu - pełnego tęczowych barw - południowego regionu Księstwa Łowickiego.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Zbigniewa Stania, właściciela Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. Kolekcjoner posiada jeden z największych zbiorów regionaliów z terenu dawnego Księstwa Łowickiego.

W otwartej oficjalnie w 2010 r. placówce, obejrzeć można : sprzęty gospodarskie, powozy, wyposażenie chałup i wiejskich warsztatów rzemieślniczych, przedmioty obrządku religijnego.

Panu Zbigniewowi udało się zgromadzić kilkadziesiąt kiecek łowickich, ogromną ilość kaftanów, zapasek,

ręcznie haftowanych chustek, szalinówek i wszelkich innych dodatków do strojów łowickich.

Inną jego pasją jest postać i twórczość Władysława Stanisława Reymonta.

W zbiorach znajdują się pamiątki nawiązujące do postaci noblisty, m.in. 148 wydań powieści "Chłopi" w takich językach jak: rosyjski, czeski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski, angielski, szwedzki, chorwacki, słoweński, węgierski, hebrajski. Pan Zbigniew zebrał wiele pamiątek z realizacji filmu "Chłopi", gdzie występował jako statysta. Z tamtego okresu zapamiętał wiele anegdot i ciekawostek, którymi dzieli się ze zwiedzającymi Galerię.

Zbiory pana Zbigniewa, pogrupowane tematycznie, wyeksponowane są w 8 izbach, spichrzu z XIX w. oraz w plenerze. O każdym z eksponatów właściciel potrafi ciekawie opowiadać przybliżając jednocześnie historię regionu, czy też tradycje i folklor wsi księżackiej. Wśród wielu przeróżnych regionaliów warty podkreślenia jest fakt że znajduje się tu kilkadziesiąt tysięcy pocztówek, dawnych ale również i współczesnych o tematach patriotycznych, świątecznych, przedstawiających dawną wieś, folklor łowicki czy związanych z osobą Wł. St. Reymonta.

Do niedawna pan Zbigniew w poszukiwaniu potrzebnych pocztówek odwiedzał giełdy kolekcjonerskie niemal w całej Polsce. Obecnie zakupów dokonuje za pomocą Internetu. Eksponatów nawiązujących do historii i tradycji dawnego Księstwa Łowickiego poszukuje w najbliższych wioskach. Wszystkie własnoręcznie, z wielkim pietyzmem restauruje. Niejednokrotnie uratowane od całkowitego zniszczenia stanowią wspaniały przykład kultury ludowej, obyczajowości i życia mieszkańców regionu.

Miejski Ośrodek Kultury i Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach zapraszają na wernisaż wystawy „Tajemnice księżackiej skrzyni” 8 stycznia 2015 roku o godz. 18.00 do galerii RATP, ul. Piłsudskiego 2.

 

FotoReportaż z wernisażu 8 stycznia 2015 r.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 21:42

Register

User Registration
or Anuluj