A+ A A-

Kowalstwo Artystyczne Edwarda Buczka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

od 7 sierpnia - wystawa kowalstwa w RATP

wernisaż: 7 sierpnia 2014 r., godz. 18.00, RATP, ul. Piłsudskiego 2

 

Edward Buczek jest z zawodu kowalem. Ukończył ZSZ o specjalności kowalstwo, ponieważ fascynowały go od zawsze ręcznie kute wyroby. Kowalstwem artystycznym zajął się od czasu pobytu w wojsku, kiedy to pracował u kowala i poznał tajniki kowalstwa artystycznego. Swój zakład kowalski założył w 1999 r. w Bolimowie. Jest to nie tylko zajęcie, ale i pasja życiowa.

                Edward Buczek należy do Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uczestniczy i zdobywa nagrody, dyplomy i wyróżnienia w imprezach kowalskich: Ogólnopolskich Targach Sztuki Kowalskiej, Warsztatach Kowalskich, Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali w Wojciechowie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Rzemiosła Dawnego w Bolimowie. Jego wyroby można spotkać w jedynym w Polsce Muzeum Kowalstwa mieszczącym się w Wojciechowie.

                Stosuje tradycyjne techniki kowalskie ze zwróceniem uwagi na regionalizm, estetykę
i charakter użytkowy wyrobu. Wykonuje tradycyjne wyroby kowalskie, a także kute ogrodzenia, bramy, balustrady, meble i wiele innych elementów zdobnictwa artystycznego.

                Aby tradycja kowalska była kontynuowana, kształci w tym kierunku syna, Rafała. W jego zrekonstruowanej kuźni, można uczestniczyć w pokazach tradycyjnego kowalstwa. Uczestnicy pokazów mają szansę samodzielnie sprawdzić swoje siły przy kotlinie i kowadle.

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 listopad 2014 22:57

Register

User Registration
or Anuluj