A+ A A-

prof. Feliks Kotowski

Oceń ten artykuł
(1 głos)
prof. Feliks Kotowski prof. Feliks Kotowski

Wiedza użądlona

 

                Skierniewickie lato 1929 roku było piękne i ciepłe. W pechowy poniedziałek, 29 lipca, prof. Feliks Kotowski, znakomity, obiecujący naukowiec, doglądał jak zwykle poletek nowo utworzonego Zakładu Uprawy i Hodowli Warzyw SGGW z siedzibą w Skierniewickim Pałacu. I wtedy został użądlony przez pszczołę. Inne źródła podają, że przez „jadowitą muchę”. Prawdopodobnie młody naukowiec był alergikiem, o czym nikt w 1929r. oczywiście nie wiedział. Po ukąszeniu wystąpił u niego wstrząs anafilaktyczny i prof. Kotowski zmarł o godz. 11.00. Zgon do ksiąg parafialnych Parafii św. Jakuba w Skierniewicach zgłosili: Stanisław Domański – administrator majątku SGGW i Stanisław Krzysztofowicz – intendent osady pałacowej. Grób prof. Kotowskiego znajduje się na cmentarzu św. Józefa. Opiekują się nim pracownicy dawnego Instytutu Warzywnictwa.

                W chwili śmierci prof. Feliks Kotowski miał tylko 34 lata. Był kawalerem. Całym sercem kochał przyrodę. Jak się okazało bez wzajemności. Dzisiaj, na pocieszenie, jego imię noszą ogródki działkowe przy ul. Strobowskiej w Skierniewicach.

                Feliks Kotowski zasłynął z nowoczesnego podejścia do polskiego warzywnictwa. Chociaż tytuły jego prac naukowych wzbudzają uśmiech na twarzy u laików, np: "Wpływ wysokich dawek saletry chilijskiej na rozwój buraków pastewnych", „O zmienności i korelacjach bobu” lub "Badania nad kwitnieniem i owocowaniem grochu", są poważane wśród specjalistów. Dodam, że na podstawie pracy o burakach pastewnych prof. Kotowski uzyskał stopień doktora filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego 6 marca 1919r.

                Trzy lata później zainicjował utworzenie Zakładu Uprawy i Hodowli Warzyw SGGW w Skierniewicach. Jako kierownik Zakładu, na gruntach wydzielonych z terenu folwarku i części ogrodu urządził pole doświadczalne. Ogród przeznaczono pod rozsadnik, inspekty oraz doświadczenia ze szczególnie cennym materiałem. Pierwszą pracę wykonaną w skierniewickim Zakładzie opublikował prof. Kotowski w 1923roku.

                W latach 1926-27 Feliks Kotowski przebywał na stypendium badawczym w Stanach Zjednoczonych. Brał udział w kongresie genetycznym, ogłosił kilka prac w jęz. angielskim, zwiedzał stacje doświadczalne. Studiował też historię Amerki. Odwiedził w celach naukowych Indie, Chiny, Japonię, Cejlon, Egipt, Turcję i Rumunię. Mimo młodego wieku prof. Kotowski zdążył opublikować wiele rozpraw, zorganizował ogólnopolski konkurs ziemniaczany, był radnym miejskim w Skierniewicach z ramienia PPS, a kilka miesięcy przed śmiercią został profesorem zwyczajnym SGGW. Jego piękną karierę przerwała skierniewicka pszczoła.

 

Aneta Kapelusz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grób prof. Feliksa Kotowskiego znajduje się na cmentarzu św. Józefa przy ul. Kozietulskiego.

Fot. An-Ka

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj