A+ A A-

Muzeum w Żelazowej Woli zaprasza w lutym 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

14, 21 i 22 lutego w Żelazowej Woli

 

Muzeum Bez Barier. Improwizacje na motywach chopinowskich.

W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli cyklicznie organizowane są zajęcia dla osób niepełnosprawnych - "Muzeum Bez Barier". Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 lutego, zaprosimy wtedy na warsztaty Improwizacje na motywach chopinowskich.

Fryderyk Chopin miał sławę nie tylko wybitnego kompozytora i wirtuoza, ale również improwizatora. Często w gronie przyjaciół układał na żywo muzykę do utworów poetyckich, opracowywał i rozwijał motywy z pieśni i tańców ludowych, tworzył oryginalne improwizacje.

W czasie warsztatów uczestnicy nauczą się śpiewać tradycyjnych pieśni (Oj Chmielu, Chmielu oraz Laura i Filon). Poznają rytmy mazurkowe i wysłuchają mazurków Chopina. Następnie indywidualnie lub w małych grupach będą tworzyć improwizacje.

Program przygotowany jest dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej. Zapraszamy do udziału grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne, wstęp na zajęcia jest bezpłatny – po uprzedniej rezerwacji. Ilość miejsc ograniczona.

I grupa 10:00 – 11:00

II grupa 11:15 – 12:15

 

Chopinoteka. Warsztaty słuchania. Od Bacha do Chopina. Preludia.

21 lutego zapraszamy do Muzeum w Żelazowej Woli na niezwykłe zajęcia edukacyjne - Chopinoteka. Warsztaty słuchania. Każda odsłona Chopinoteki jest poświęcona innemu gatunkowi muzycznemu, tym razem zajmiemy się preludiami. W trakcie spotkania uczestnicy będą świadkami wywiadu z ekspertem - dr Mariuszem Gradowskim, przeprowadzanego przez dwójkę uczniów szkoły muzycznej I stopnia.

Wprowadzeniem do chopinowskich preludiów stanie się taniec dawny do preludium I suity wiolonczelowej Bacha przy dźwiękach instrumentu barokowego. Następnie poddamy analizie trzy bardzo różne pod względem nastroju, ekspresji, tempa, melodyki czy barwy preludia Chopina: Des-dur nr  15  op. 28 zwane deszczowym, Preludium A-dur  nr 17 op. 28 oraz cis-moll op.45 cechujące się bogatą harmoniką. Opowiemy o źródle powstania cyklu i ogromie muzycznych światów, który przedstawia.

Warsztaty są dedykowane dla szkół podstawowych oraz szkół muzycznych I stopnia. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny – po uprzedniej rezerwacji. Ilość miejsc ograniczona
 

Krajobraz zwierciadłem epoki. O historii architektury krajobrazu: od ogrodów krajobrazowych XVIII wieku do współczesnych kwietnych prerii.

W czwartek, 22 lutego zapraszamy dorosłych oraz młodzież do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli na spotkanie pt. Krajobraz zwierciadłem epoki. O historii architektury krajobrazu.

Kurator działu systematyki roślin Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr Wojciech Podstolski zabierze zgromadzonych w niezwykłą podróż przez historię tej specyficznej dyscypliny łączącej w sobie wiedzę z zakresu nauk technicznych, przyrodniczych oraz sztuk plastycznych.

Historia popularnych w czasach Chopina ogrodów krajobrazowych sięga XVIII wieku. Są one przykładem zerwania z tradycją geometrycznych założeń. Podobnie jak czasy wiktoriańskie, którym towarzyszył rozwój inżynierii i ogrodnictwa, śmiałe w konstrukcji szklarnie kryją okazy flory z niemal wszystkich zakątków świata.

XIX wiek to okres dynamicznego rozwoju parków publicznych i systemów zieleni miejskiej. W drugiej jego połowie na gruncie idei Arts and Craft wyrosła krytyka kosztownych i coraz bardziej oddalających się od prostego piękna natury ogrodów wiktoriańskich.

Bogactwo nurtów i idei artystycznych XX wieku można zawrzeć pomiędzy modernistycznymi koncepcjami miast-ogrodów, abstrakcyjnymi kompozycjami z roślin tropikalnych, a kolejnym powrotem do natury reprezentowanym przez kwiatowe prerie.

Początek spotkania o godzinie. 14.30, wstęp wolny.

 

Fot. M. Kazur / NIFC

Kontakt:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: (+48) 664 413 511

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj