A+ A A-

Święto Niepodległości w Skierniewicach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Skierniewic i całej Rzeczypospolitej. To właśnie w tym dniu równo 93 lata temu po 123 latach niewoli nadeszła wreszcie upragniona wolność.

Ludzie z entuzjazmem wyszli na ulice, by świętować ostateczne zwycięstwo. Zanim jednak do tego doszło, trzeba było pokonać kilka przeszkód na drodze do wolności. Trzeba było przede wszystkim rozbroić Niemców.

       11 listopada 1918 r. w godzinach porannych w domu skierniewickiego przedsiębiorcy i jednocześnie prezesa Straży Ogniowej w Skierniewicach, zebrała się grupa miejscowych działaczy politycznych. Omawiano formy rozbrojenia Niemców i w konsekwencji przejęcia władzy. Spotkaniu przewodniczył dziedzic Dębowej Góry Jerzy Ostrowski, który otrzymał upoważnienie do prowadzenia rozmów z okupantem. Celem było by dobrowolne złożenia broni przez znienawidzonego okupanta. Mediacje jednak nie przyniosły spodziewanych efektów. W tej sytuacji powiadomiono Straż Ogniową, która przez zaskoczenie zajęła ratusz i rozbroiła znajdujący się tam niewielki oddział niemiecki. Po zdobyciu broni znajdującej się w ratuszu, skierowano się na koszary a po ich zdobyciu oddziały zaatakowały pałac carski, magazyny i stację kolejową. Równocześnie w mieście odbierano broń pojedynczym żołnierzom niemieckim.

     W tych historycznych wydarzeniach wzięła entuzjastycznie udział młodzież ze skierniewickiego gimnazjum, zrzeszona w Polskiej Organizacji Wojskowej. Dowódcą trzech plutonów gimnazjalistów był komendant miejscowej organizacji POW porucznik legionów Kolanowski. Młodzież brała udział między innymi w marszu na koszary gdzie rozbrojono dwie kompanie piechoty niemieckiej tzw. Landszturmu. Ogółem w akcji wzięło 200 uczniów gimnazjum. Pełnili oni również służbę wartowniczą przy ważniejszych urzędach oraz tworzyli uliczne patrole, w celu utrzymania porządku w mieście. Młodzież tworzyła również eskorty dla rozbrojonych Niemców. Ostatecznie rozbrojenie żołnierzy niemieckich w Skierniewicach nastąpiło w nocy z 11 na 12 listopada 1918 r. Pewna część Niemców znajdowała się jeszcze w pałacu, gdzie byli dobrze uzbrojeni i ufortyfikowani. Do pomocy w rozbrojeniu okupantów przystąpili przejeżdżający koleją z Krakowa do Warszawy żołnierze 13 pułku piechoty. W obliczu realnego zagrożenia Niemcy złożyli broń i opuścili pałac. Była to ostatnia przeszkoda do pełnej suwerenności Skierniewic.

     Dziś po 93 latach od tamtych historycznych wydarzeń Skierniewice świętowały odzyskanie niepodległości. Prezydent miasta Skierniewice i Rada Miasta wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Skierniewic i z parafią garnizonową zaprosili na uroczystość mieszkańców Skierniewic do kościoła garnizonowego. W programie uroczystości było między innymi złożenie wieńców i kwiatów przez władze samorządowe, związki kombatanckie, stowarzyszenia, partie polityczne, organizacje pozarządowe pod Pomnikiem Niepodległości. Wśród składających kwiaty byli również nowo wybrani posłowie rodem ze Skierniewic: Dorota Rutkowska, Krystyna Ozga i Dariusz Seliga.

    

Uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił proboszcz parafii garnizonowej ksiądz płk. Marek Pietrusiak wspólnie z proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach na Zadębiu, księdzem Janem Rawą. W uroczystościach wzięła udział Grupa Rekonstrukcji Historycznej Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, która pełniła również wartę honorową pod Pomnikiem Niepodległości. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Orkiestra Miejska pod kierownictwem Szczepana Bieszczada.

     W chwilę zadumy i patriotyzmu wprowadził uczestników mszy występ uczniów ZSZ nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pt. „… że Cię, o Polsko, wolną witam…”. Interpretacja słowno - muzyczna młodzieży skierniewickiej spotkała się z dużym zainteresowaniem i nagrodzona została gromkimi brawami. W uroczystości uczestniczyły również poczty sztandarowe skierniewickich szkół i organizacji kombatanckich. Na zakończenie mszy głos zabrał prezydent miasta Skierniewice Leszek Trębski, który podziękował uczestnikom uroczystości za przybycie i za aktywny udział w obchodach a zwłaszcza członkom Grupy Rekonstrukcyjnej, orkiestrze, pocztom sztandarowym, młodzieży szkolnej i mieszkańcom Skierniewic.

     Po mszy świętej wszystkich zaproszono na grochówkę wojskową. Zwieńczeniem obchodów był XIX Skierniewicki Bieg Niepodległości, który odbył się na placu Jana Pawła II.

Andrzej Krysiak

 

 

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj