A+ A A-

Do zobaczenia w Izbie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W marcu w Izbie Historii Skierniewic

wykład Andrzeja Nieuważnego, koncert Anny Nikiciuk i Elżbiety Budnik, a także prezentacje filmowe pt. „Muzeum Utracone” oraz wykład prof. Jarosława Kity. W marcu można obejrzeć wystawę „Z dziejów miasta”.

 

5 marca 8.30

Zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich. Przygotowana przez zespół pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett wystawa Polin opowiada o tysiącletniej historii Żydów polskich. Budynek muzeum zaprojektowany przez Rainera Mahlamäki został nagrodzony w pierwszym konkursie Finlandia Prize for Architecture. Podczas wycieczki zobaczymy w ŻIH wystawę „Ocalałe. Kolekcja malarstwa, rysunku, rzeźby ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego”. Zbiórka przy budynku szkół muzycznych. Koszt 35 zł. (lista uczestników została zamknięta)

6 marca 17.00

Wykład Andrzeja Nieuważnego „Od szarpi do kałacha. Kobiety na wojnie w XIX -XX wieku”. Dr Andrzej Nieuważny wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jest autorem licznych artykułów w czasopismach historycznych oraz książek. W 2009 r. Akademia Francuska uhonorowała go orderem Palm Akademickich (Ordre des Palmes Académiques).

7 marca, 16.00

Umiejętność wykorzystania ziół to prawdziwa sztuka. Dzięki nim możemy być zdrowi, piękni i cieszyć się harmonią z naturą. Pierwsze spotkanie pt. „Zioła -jak je rozumieć?" odpowie min jak dobierać i sadzić zioła, jak je rozpoznawać po wyglądzie i smaku, jak robić napary ziołowe. Warsztaty obejmują wykłady, prezentacje multimedialne, aktywną pracę uczestników podczas ćwiczeń praktycznych. Prowadząca: Katarzyna Mikulska, zielarka-praktyk, animatorka kultury, absolwentka UŁ. (Lista uczestników zamknięta. Przyjmujemy zapisy na kolejną edycję warsztatów zielarskich)

13 marca 17.00

Koncert w wykonaniu flecistki Anny Nikiciuk, absolwentki Akademii Muzycznej w Białymstoku i pianistki Elżbiety Budnik, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

20 marca i 24 marca, 3 i 9 kwietnia, godz. 14.00

Prezentacje Muzeum Utraconego, które ukazują utracone i odnalezione dzieła sztuki, m.in. z kolekcji Stanisława Augusta, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Edwarda Raczyńskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego i jego żony Zofii.

26 marca godz. 17.00

Wykład prof. Jarosławy Kity „Kształtowanie się nowoczesnego narodu polskiego w dobie zaborów”. Jarosław Kita jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w historii społecznej XIX i XX w. Jest autor wielu publikacji na ten temat. Zajmuje się również historią Łodzi i ziemi łódzkiej.

W marcu zapraszamy na wystawę „Z dziejów miasta” – ilustrującą historię miasta od jego powstania do zakończenia II wojny światowej.  

Register

User Registration
or Anuluj