A+ A A-

Noc Muzeów 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

19 maja - Noc Muzeów

Skierniewice

 

 

Żelazowa Wola - Do Chopina pod parą  Sochaczew

 W sobotę, 19 maja br., z inicjatywy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli odbędzie się wyjątkowa Noc Muzeów. Dzięki klimatycznej wycieczce pociągiem Retro z Sochaczewa do Żelazowej Woli i z powrotem po raz pierwszy w historii dojdzie do połączenia oferty obu placówek. Kurs zabytkowym składem ma nawiązywać do czasów, gdy najdogodniejszym środkiem transportu z naszego miasta do miejsca narodzin najsłynniejszego polskiego kompozytora była Sochaczewska Kolej Dojazdowa. Dodatkowo w trakcie przejazdu edukatorzy obu jednostek przybliżą pasażerom wybitne postacie, które przyczyniły się do powstania muzeum w Żelazowej Woli. Zaprezentowany zostanie rosyjski kompozytor Milij Bałakiriew, sekretarz sochaczewskiego Komitetu Budowy Domu Chopina Kazimierz Hugo-Bader, a także autor koncepcji parku-pomnika Franciszek Krzywda-Polkowski. Podczas pobytu w Żelazowej Woli w niezwykły świat ulotnych momentów, kreowanych pod wpływem chwili i miejsca, wprowadzi zebranych Aleksander Dębicz. Jest to wybitny pianista i kompozytor młodego pokolenia, który dokonuje rewolucji w praktyce wykonawczej, powracając do improwizowania na żywo przed publicznością. Goście zgromadzeni wokół fortepianu w Pokoju Urodzenia Fryderyka Chopina oraz na tarasie południowym usłyszą tętniące ekspresją, wyrafinowane brzmieniowo improwizacje na tematy związane z twórczością Fryderyka Chopina i inspirowane muzyką polską.

Program wycieczki Do Chopina pod parą (17.00 – 20.00):

 • 17:00 – 17:25 – przejazd pociągiem ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (Muzeum Kolei Wąskotorowej) do stacji Sochaczew Chodaków.
 • 17:30 – 17:50 – przejazd autokarami ze stacji Sochaczew Chodaków do Muzeum w Żelazowej Woli (autokary udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Sochaczewie).
 • 18:00 – 19:00 – improwizacje inspirowane muzyką polską – koncert w wykonaniu Aleksandra Dębicza (Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli).
 • 19:10 – 19:30 – przejazd autokarami z Muzeum w Żelazowej Woli do stacji Sochaczew Chodaków (autokary udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Sochaczewie).
 • 19:35 – 20:00 – przejazd pociągiem ze stacji Sochaczew Chodaków do stacji Sochaczew Wąskotorowy (Muzeum Kolei Wąskotorowej).

 Muzeum Kolei Wąskotorowej (17.00 – 24.00):

 • 17:00 – 24:00 – prezentacja wystaw stałych i czasowych.
 • 17.00 – 23.30 – ognisko w skansenie wraz ze stoiskiem gastronomicznym.
 • 17:00 – 20:00 – Muzealna Gra Terenowa w skansenie (z nagrodami).
 • 18:30 – 20:05 – pokaz filmu Pociąg z 1959 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
 • 20:05 – 20:25 – uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984.
 • 20:30 – 21:00 – pierwszy nocny przejazd zabytkowym składem na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy.
 • 20:30 – 24:00 – udostępnienie do zwiedzania wnętrza Salonki Jaruzelskiego (we wnętrzu instalacja multimedialna).
 • 20:30 – 24:00 – oświetlenie wybranych obiektów w muzealnym skansenie.
 • 21:05 – 21:35 – drugi nocny przejazd zabytkowym składem na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy.
 • 21:40 – 22:25 – występ muzyczny połączony z fireshow oraz pokazem industrialnym grupy bębniarskiej L'ombelico del Mondo.
 • 24.00 – zakończenie imprezy.

 Muzeum zastrzega sobie możliwość odwołania poszczególnych przejazdów z przyczyn technicznych

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Łowicz

Muzeum w Łowiczu, Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, zapraszają na Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 19 maja 2018 r. w godz. 17.30 – 24.00.

W programie:

Godz. 17.30
Rozstrzygnięcie konkursu „Muzealne Spotkania z Fotografią” / Dziedziniec

Godz. 17.30 – 19.30
Zwiedzanie wystawy „Władysław Tarczyński rodzinnie i społecznie” w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu (wystawa archiwalna ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, zbiorów prywatnych, Pani Teresy Iwanowskiej). Dla miłośników historii przewidziano przejście przez magazyny archiwalne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy osoby zainteresowane o odbiór wejściówek w Archiwum do 18 maja 2018 r. / wejście przez Kaplicę

Godz. 17.30 – 20.30
„Muzealne inspiracje” – warsztaty plastyczne dla dzieci. / II Piętro

Godz. 18.30 – 21.00

Kwiaty, bukiety, wianki – rodzinne warsztaty papieroplastyczne / II Piętro – sala edukacyjna

Godz. 19.00 – 21.00

Potańcówka w skansenie – warsztaty taneczne w wykonaniu Kapeli Szymona / skansen przy muzeum

Godz. 18.30, 19.30
Zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK/ I i II piętro

Godz. 19.30

Prezentacja fortepianu Władysława Tarczyńskiego / I piętro

Godz. 20.00
„Muzyka polska” – koncert w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Łowiczu / Kaplica barokowa

Wstęp wolny

 

Noc Muzeów na Baszcie / Łowicz, ul. gen. S. Klickiego

W programie:

Godz. 17.00 – 24.00:

Zwiedzanie baszty 

Godz. 19.00
Koncert pieśni patriotycznych

Ponadto pokazy grup rekonstrukcji historycznej z różnych epok, m.in.: SRH Monte Cassino, GRH Kompania Saperów, GRH Miłośnicy Historii, GRH Fiński Pułk Strzelców Gwardii, Bractwo Rycerskie Serpens Bellatorum, Samochód Jeep Willys.

Wstęp wolny

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pałac Radziejowice

W sobotę, 19 maja 2018 r., o godzinie siódmej wieczorem zapraszamy Państwa na wieczór artystyczny inaugurujący Radziejowicką Noc Muzeów. Rozpoczniemy koncertem młodych talentów, w którym wystąpią: Anna Morozowa (skrzypce) oraz Gustaw Bafeltowski (wiolonczela). Przy fortepianie zasiądą prof. Maria Sterczyńska oraz Amiran Zenaishvili. Po koncercie nastąpi otwarcie wystawy Metamorfozy ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, której prezentację kuratorska poprowadzi dr Jarosław Pajek. Gospodarzem wieczoru będzie Jerzy Kisielewski. Po koncercie będzie możliwość nocnego zwiedzania pałacu wraz z Galerią Obrazów Józefa Chełmońskiego a jadalnia pałacowa będzie czynna tego dnia od 19 do północy.
W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności NA KONCERCIE na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Serdecznie zapraszamy.
Więcej szczegółów tutaj:
http://palacradziejowice.pl/radziejowicka-noc-muzeow/

 

 

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj