Kolekcje rodziny Matyjaszczyków na wystawie w Akademii

Kolekcje rodziny Matyjaszczyków na wystawie w Akademii

Wystawa jest hołdem skierniewickich kolekcjonerów dla naszego kolegi Andrzeja Matyjaszczyka (1959-2022)

Akademia Twórczości przy CKiS w Skierniewicach zaprasza na wernisaż wystawy z cyklu „Rodzinne pasje: Kolekcje rodziny Matyjaszczyków”, 29 września 2022 r., godz. 18.00, AT, ul. Piłsudskiego 2, Skierniewice, galeria na I piętrze
Na wystawie w ramach cyklu „Rodzinne pasje” przedstawiamy Państwu kolekcje rodziny Matyjaszczyków – Andrzeja Matyjaszczyka ze Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera, jego żony Lidki i córki Igi.
Cała rodzina kolekcjonowanie ma we krwi. Andrzej jeszcze jako kawaler pasjonował się filatelistyką, filumenistyką, numizmatyką. Z przyszłą żoną Lidką połączyła ich także pasja kolekcjonowania: Lidka zbierała miniaturki książek - zbiera je zresztą do tej pory ¬- a także filiżanki i mleczniki.
Przez 40 lat Andrzej poszerzał swoje zainteresowania o lokalną historię, pamiątki związane ze Skierniewicami i regionem. Na wystawie pokażemy tylko niewielką część zbiorów rodziny Matyjaszczyków: kałamarze i ekrytuary, skierniewickie judaika, ceramikę Konopczyńskich, banknoty zastępcze z okresu I wojny światowej, podstawki pod piwo, otwieracze, młynki do pieprzu, budziki. Andrzej kolekcjonował również stare pocztówki o różnorodnej tematyce: skierniewickie, marynistyczne, malarstwo polskie oraz wiele innych rzeczy, których z braku miejsca nie możemy w galerii wyeksponować.
Po ślubie z Lidką małżonkowie połączyli siły i całą rodziną, wspólnie z córką Igą, odwiedzali targi staroci, gdzie kupowali różne skarby. Iga swoją przygodę z kolekcjonowaniem rozpoczęła od kart telefonicznych oraz breloków do kluczy. Obecnie zbiera przeróżne naczynia: bańki na mleko, dzbanki, dzbanuszki, imbryczki z Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, istniejącej od 1907 r., która współcześnie produkuje garnki kuchenne, wanny oraz zlewozmywaki. Inną dość niespotykaną pasją Igi Matyjaszczyk jest historia i teraźniejszość Klubu Piłki Siatkowej Skra Bełchatów SA. Zbiera wszystko co jest związane ze Skrą: literaturę, autografy, biografie zawodników, uczestniczy również w meczach. (źródło: Akademia Twórczości w Skierniewicach)