Skierniewickie Święto Niepodległości

Skierniewickie Święto Niepodległości

11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Skierniewic i całej Rzeczypospolitej. To właśnie w tym dniu obchodzimy święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku

Ludzie z entuzjazmem wyszli na ulice, by świętować ostateczne zwycięstwo. Zanim jednak do tego doszło, trzeba było pokonać kilka przeszkód na drodze do wolności. Trzeba było przede wszystkim rozbroić Niemców.

       11 listopada 1918 r. w godzinach porannych w domu skierniewickiego przedsiębiorcy i jednocześnie prezesa Straży Ogniowej w Skierniewicach, zebrała się grupa miejscowych działaczy politycznych. Omawiano formy rozbrojenia Niemców i w konsekwencji przejęcia władzy. Spotkaniu przewodniczył dziedzic Dębowej Góry Jerzy Ostrowski, który otrzymał upoważnienie do prowadzenia rozmów z okupantem. Celem było by dobrowolne złożenia broni przez znienawidzonego okupanta. Mediacje jednak nie przyniosły spodziewanych efektów. W tej sytuacji powiadomiono Straż Ogniową, która przez zaskoczenie zajęła ratusz i rozbroiła znajdujący się tam niewielki oddział niemiecki. Po zdobyciu broni znajdującej się w ratuszu, skierowano się na koszary a po ich zdobyciu oddziały zaatakowały pałac carski, magazyny i stację kolejową. Równocześnie w mieście odbierano broń pojedynczym żołnierzom niemieckim.

     W tych historycznych wydarzeniach wzięła entuzjastycznie udział młodzież ze skierniewickiego gimnazjum, zrzeszona w Polskiej Organizacji Wojskowej. Dowódcą trzech plutonów gimnazjalistów był komendant miejscowej organizacji POW porucznik legionów Kolanowski. Młodzież brała udział między innymi w marszu na koszary gdzie rozbrojono dwie kompanie piechoty niemieckiej tzw. Landszturmu. Ogółem w akcji wzięło 200 uczniów gimnazjum. Pełnili oni również służbę wartowniczą przy ważniejszych urzędach oraz tworzyli uliczne patrole, w celu utrzymania porządku w mieście. Młodzież tworzyła również eskorty dla rozbrojonych Niemców. Ostatecznie rozbrojenie żołnierzy niemieckich w Skierniewicach nastąpiło w nocy z 11 na 12 listopada 1918 r. Pewna część Niemców znajdowała się jeszcze w pałacu, gdzie byli dobrze uzbrojeni i ufortyfikowani. Do pomocy w rozbrojeniu okupantów przystąpili przejeżdżający koleją z Krakowa do Warszawy żołnierze 13 pułku piechoty. W obliczu realnego zagrożenia Niemcy złożyli broń i opuścili pałac. Była to ostatnia przeszkoda do pełnej suwerenności Skierniewic.

Andrzej Krysiak (2011 r.)

 

FotoRelacje z niektórych tych obchodów w Skierniewicach

 

Święto Niepodległości w 2007 r.

 

 Święto Niepodległości w 2008 r.

 

Święto Niepodległości w 2013 r.