Instytucje kultury

A+ A A-

Drewnio i papier w RATP Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5 grudnia 2013r. w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości odbył się wernisaż wystawy: „Drewno i papier. Poszerzenie kolekcji etnograficznej Muzeum w Łowiczu”.

Jest to druga wystawa realizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pierwsza była prezentowana w Muzeum Łowiczu w dniach 05.11.2013 – 01.12.2013).

Na wystawie w RATP można obejrzeć zakupione do muzealnej kolekcji prace współczesnych twórców: 12 wycinankarek i 7 rzeźbiarzy pochodzących z powiatów łowickiego i skierniewickiego oraz mających tutaj swoje korzenie. Prezentowane wycinanki to zarówno formy tradycyjne: kodry kwiatowe i rodzajowe, gwiozdy i tasiemki, którymi zdobiono izby oraz wycinanki ażurowe, które nie stanowiły wyposażenia chłopskich wnętrz, lecz od początku funkcjonowały jako formy pamiątkarskie i kolekcjonerskie. Na wystawie można podziwiać kunszt i precyzję wykonania, kolorystykę i kompozycje charakterystyczne dla poszczególnych wycinankarek. Wśród prezentowanych rzeźb znalazły się figury kontynuujące dawną tematykę sakralną – postacie świętych, Matki Boskiej i Chrystusa, ale także wynikające z nurtu współczesnej sztuki ludowej sceny rodzajowe ukazujące obrzędowość rodzinną i doroczną.

Swoją obecnością wernisaż uświetnili rzeźbiarze: Ela Świderek i Adam Głuszek oraz wycinankarki: Maria Stachnal i Teresa Kapuścińska.

10 i 12 grudnia w RATP odbędą się warsztaty wycinankarskie i rzeźbiarskie, w których wezmą udział dzieci i młodzież ze skierniewickich szkół. Każdy uczestnik otrzyma grę „Łowickie memory” powstałą w ramach projektu, promującą sztukę ludową regionu.

    

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 grudzień 2013 08:21

strony > ROZRYWKA i SPORT

Copyright © 2007 - 2017  ESTET

Register

User Registration
or Anuluj